2015

Sortera på senaste året först | äldsta först


  • 2015

    • Oktober

    • Fri läkarvård för barn under tolv år

      Budgeten för det kommande året innehåller både en del skattesänkningar och en del satsningar på bland annat vården (alla som är under tolv år ska få fri läkarvård), barnbidraget höjs från 104,5 euro till 140 euro, pensionerna med 3 euro i veckan och 3 miljoner euro ska satsas på fritidsaktiviteter efter skolan.

    • September

    • Irland ska ta emot 4 000 flyktingar

      I samband flyktingkatastrofen kring Medelhavet går Irland med på att ta emot 4 000 asylsökande. Irland ska främst koncentrera sig på att hjälpa kvinnor och barn.

    • Juli

    • Före detta bankchefer döms till fängelse

      Tre tidigare högt uppsatta chefer för Anglo Irish Bank och Irish Life and Permanent döms till mellan 2 och 3,5 års fängelse för bedrägerier i samband med bankkrisen 2008. De två som arbetade för Anglo Irish Bank fälls för att ha genomfört skentransaktioner för motsvarande över 7 miljarder euro i syfte att dölja de stora problem som banken hade.

    • Maj

    • Irland röstar ja till samkönade äktenskap

      62 procent av väljarna i en folkomröstning röstar ja till att göra samkönade äktenskap till en grundlagsskyddad rättighet. Den tidigare så inflytelserika katolska kyrkan håller en relativt låg profil under valkampanjen, medan mindre, konservativa katolska grupper driver en intensiv nej-kampanj. Många unga irländare deltar aktivt i ja-kampanjen. Tidningarna skriver om att många irländare som arbetar utomlands åker hem för att rösta. Labour som gjort samkönade äktenskap till en profilfråga spelar en aktiv roll på ja-sidan. Den stödjs av alla de stora politiska partierna, även om Fianna Fáil tycks mindre entusiastiskt än de övriga. Ja-sidan vinner i alla 26 grevskap utom Roscommon-South Leitrim där drygt 52 procent röstar nej till samkönade äktenskap. Valdeltagandet ligger på 60,5 procent. Andelen unga väljare är också högre än vanligt. Av de 100 000 nya väljare som registrerat sig har nästan alla röstat. Pietro Parolin, Vatikanens statssekreterare kallar resultatet för ett "nederlag för mänskligheten". Irland avkriminaliserade homosexualitet 1993. År 2010 blev det möjligt för samkönade par att registrera partnerskap.

    • Januari

    • Minister kommer ut som homosexuell

      Hälsominister Leo Varadkar berättar i TV att han är homosexuell och att han stöder ja-sidan i den kommande folkomröstningen om samkönade äktenskap. 

Varukorg

Totalt 0