Februari 2015
Sortera på senaste året först | äldsta först
-
2016
-
Februari
-
Dömd för folkrättsbrott i Syrien
En 28-årig syrisk man döms till fem års fängelse i Södertörns tingsrätt, för bland annat folkrättsbrott som begåtts i Syrien. Bevisningen består av en videoinspelning där mannen syns delta i brutal misshandel av en fånge. Det är tredje gången dom faller för krigsbrott i Sverige, och första gången det avser brott som begåtts i samband med konflikten i Syrien.
-
Fi håller kongress
Gudrun Schyman och Sissela Nordling Blanco utses att fortsätta leda Feministiskt initiativ, nu som partiledare och inte talespersoner.
-
-
2015
-
Februari
-
Reporäntan på minus
Riksbanken sänker för första gången någonsin styrräntan under noll, till minus 0,10 procent (se även Oktober 2014).
-
Palestinsk ledare på besök
President Mahmud Abbas besök gjuter nytt liv i debatten om det var klokt av regeringen att erkänna Palestina (se Oktober 2014). Israel uttrycker missnöje.
-
Saudiavtal väcker kritik
Regeringen får hård kritik i den utrikespolitiska debatten för ett militärt samarbetsavtal som Sverige har med Saudiarabien sedan 2005 . Avtalet ska nu sägas upp eller förlängas fem år till. Både Folkpartiet och Vänsterpartiet kräver att avtalet avslutas. Ökad uppmärksamhet mot människorättsbrott i Saudiarabien gör frågan känslig och snart säger Miljöpartiet sig inte redo att stödja en förlängning.
-